Indikace obsazení úseku na digitálu bez PC

I přesto, že jsem vyměnil "klasiku" za digitál, nechci se zatím pouštět do experimentů typu ovládání přes PC. Sice je to možnost zajímavá, ale velmi finančně náročná a tudíž v současné době nevyhovující. Navíc vzhledem k rozsahu připravovaného kolejiště (nebo spíš pidikolejišťátka) by to bylo jak střílet vrabce kanónem.

Na kolejišti bude skryté nádraží se dvěma průjezdnými a jednou kusou kolejí. Protože do skrytých oblastí nebude vidět, potřeboval jsem vymyslet, jak detekovat obsazení kolejového úseku, abych případně neposlal vlak na obsazenou kolej. Pro tento účel jsou v digitálu určeny moduly zpětného hlášení. Vyrábí je Lenz i Roco, ale jsou v obou případech určeny k použití při ovládání kolejiště pomocí PC. Tuto variantu jsem tedy zavrhnul a protože moje znalosti elektrotechniky jsou celkem nízké, začal jsem se poohlížet jinde.

Na stránkách Mašinky 2003 jsem narazil na návod jak vyrobit připravek na indikaci obsazení kolejového úseku na klasickém analogovém kolejišti. Nahodil jsem ho do DCC sekce fóra modely.biz a bohužel jsem se dočkal odpovědi, že pro digitál nelze použít. Naštěstí Pavel Dryml, jeden z členů fóra, řešil před časem podobný problém a poskytl schéma obvodu, který řeší přesně můj problém. Pavlův obvod byl komplexnější než jsem potřeboval, takže jsem z něj využil jen část. Celé původní schéma i s popisem jeho autora se nachází zde. Já si zde dovoluji prezentovat překreslené schéma části, kterou jsem využil. Přípravek funguje tak, že po vjezdu lokomotivy (nebo vagónu se speciálním dvoukolím) dojde k uzavření obvodu a rozsvícení LED diody. Po vyjetí vozidla z úseku dioda zhasne.


Podle schématu jsem narychlo sbastlil prototypovou verzi připravku. Použil jsem na nej součástky co dům dal: 8 diod neznámého původu, rezistor 68 ohmů a červenou LED diodu v pouzdře 1,8mm. Přípravek je připojený k testovací koleji vyrobené z jednoho kusu flexi koleje od Tilliga. Jednu kolejnici jsem rozdělil na tři části (na vzniklém prostředním úseku je pak připojen detekční přípravek) a druhou jsem si nechal na budoucí testování zastavení pomocí funkce ABC. Po prvním prozkoušení s 9V baterií a "testovacím vozem", který používám při hledání míst, kde dělá problém sběr proudu z kolejnic, jsem se odhodlal připojit svůj výtvor k centrále. Jako první vozidlo jsem vyzkoušel "samodomo" lokomotivu 742 (pojezd Vilinger, kastle Molata, dekódér Lenz Silver Mini). Lokomotiva přežila, takže jsem na kolej postavil motorák 810 od Rubikonu (opět s dekódérem Silver Mini). Šukafónek taktéž jezdil bez problémů a ověřil jsem si na něm i to, že ve snímaném úseku jdou bez problému ovládat všechny funkce (např. světla). Protože budu podobných přípravků na kolejišti potřebovat celkem 5, připravím si na ně nejspíš plošňáky.

Na závěr video, kde je vidět indikace v akci.

https://great-mind.org/ http://allhyip.pro high-yielding HYIPs
© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)