Stavba programovací/foto koleje

Vzhledem k tomu, že v našem malém bytě v Praze nemám prozatím vymyšlen prostor na kolejiště (a pevné kolejiště stavím u rodičů v Chotěboři), věnuji se, pokud čas dovoluje, převážně stavbě vozidel (ovšem jen některá budou provozní do kolejiště, ale o tom jindy). Občas chci něco fotograficky zdokumentovat a proto jsem se rozhodl si vytvořit "fotokolej", tedy takové malé diorama, kam budu moct fotografovaný objekt posadit a vyfotit ho v "přirozeném prostředí." Zároveň jsem se rozhodl toto diorama použít i jako programovací a testovací kolej pro digitál. Jako téma jsem si vybral odstavnou kolej pro lokomotivy na nějakém nádraží.


Rozměr dioramatu je cca 43x15 centimetrů. Využil jsem na něj zbytky balzových prken tlouštky 7 mm a odřezky flexi kolejí (kolej je složena ze dvou částí). Na povrch balzy jsem lepidlem na dřevo přilepil mirelon a nechal zatížené zaschnout, aby se balza nezkroutila. Koleje jsem pak přilepil oboustrannou lepící páskou. Do desky jsem pak vyvrtal dírku a nad ní usadil seřaďovací návěstidlo CCCP/ESP od RM Rotter. Otvorem jsem kontakty návěstidla vyvedl pod desku. Aby na ploše dioramatu nebyla jen jedna kolej, uřizl jsem zešikma další zbytek flexi a nalepil ho na kraj desky tak, aby vypadala jako kolej, ze které mimo diorama odbočuje naše odstavná kolej.


Z kousků polystyrénu jsem odlamovacím nožem vyřezal vyvýšeniny okolního terénu. Fixkou jsem si pak pro snadnější orientaci nakreslil na mirelon umístění jednotlivých prvků dioramatu.


V dalším kroku jsem pak přetřel pražce hnědou akrylkou a kolejnice rzí od Revella. Naředěnou hnědou jsem pak vzal celý povrch dioramatu.


Po nátěru hnědou jsem se ještě rozhodl, že přidám k osvětlení nádražní lampu s betonovým stožárem (výrobce Dominik). Pod koleje jsem prilepil konektor pro připojení stereo reproduktorů, jehož kontakty jsem připojil ke kolejnicím. Dále jsem na bok přilepil DIN minipřepínačovou klávesnici, která slouží k rozsvěcení lampy a obou světel návěstidla. Zbývají ještě tři volné pozice pro případné rozšíření. Na klávesnici mám naletovaný kousek lámací lišty, takže se jednotlivé kontakty dají snadno zapojit. O napájení světel se stará 9V baterie.


Koleje jsem posléze zaštěrkoval. V kolejích a těsně kolem nich je směs štěrků různých barev frakce TT, zbylý prostor je vysypán frakcí N, oboje od firmy Polák. Od natření hnědou až do téhle chvíle jsem bohužel nefotil mezikroky.


Následovalo "zazelenění" dioramatu. Drny mezi kolejemi jsou z foliáže Model Scene, zatravnění šturcu a svahu je kombinace foliáží Polák a Model Scene. Jako imitace nízkých křovin a pro zamaskování některých přechodů mezi kusy foliáže jsou použity kousky Naturexu od Poláka. Dále jsou použity trsy lučních květů, taktéž od Poláka. Na kopečku roste břízka od Model Scene. Na této fotografii jsou foliáže čerstvě po nanesení a jsou v nich ještě vidět prosvítající bílé skvrny lepidla. Světlý obdelník vedle lampy je připravená podkladová deska pro unimo buňku odpočívárny strojvedoucích ČD Cargo.


Dále jsem patinoval kolejový svršek kombinací pigmentů Agama, konkrétně odstínů rez, světlá rez, hlína a bláto. Na této fotografii už jsou dosazeny i unimo buňka a námezník.


Detailnější pohled na konec koleje.


Seřaďovací návěstidlo, námezník a návěstidlo začátku pomalé jízdy - ve stanici se asi něco opravuje...


Jedna noční náladovka na závěr (jen to návěstidlo je moc zářící, bude to chtít přihodit rezistor na utlumení)...

http://allhyip.pro https://great-mind.org/ new high-yielding HYIPs
© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)