Točna z CD

Myšlenka stavby točny ze starého CD/DVD nepochází z mé hlavy. Inspiraci k pokusu o podobnou stavbu jsem nalezl na webu pana Carla Arendta, amerického modelářského publicisty, který se zabývá hlavně mini/mikro kolejišti.

Vzhledem k tomu, že se jedná o model statický, byla stavba velmi jednoduchá. Řešení elektrického zapojení a začlenění do reálného provozu v kolejišti by si vyžádalo mnohem více času a není náplní tohoto článku.


Na začátku všeho byl tácek (špatně vypálené DVD). Kolej točny vznikla zkrácením kusové koleje (83101, 16,6 cm) od Tilliga. Kolej jsem přilepil na balzový podklad a ten posléze na samotné DVD. Tady si je potřeba dát pozor, aby kolej šla přesně středem.


Tady je již celé DVD zakryté balzou. Z balzy tloušťky 1 mm jsem vyřízl dva necelé půlkruhy, které zakryly zbylý povrch DVD. Tenkým pilníkem jsem do nich naznačil strukturu dřevěné podlahy točny. Následovalo nalepení tenké plastové destičky, která zpodobňuje plech mezi kolejnicemi točny (není na fotografii).


Podlahu jsem natřel hnědou barvou, plech mezi kolejemi šedou a na oboje jsem aplikoval pigmenty Agama, odstíny rez a bláto. Figurka posunovače obsluhujícího točnu vznikla přebarvením nějakého cestujícího, kterého jsem našel mezi starými plastovými domečky, které jsem uz sestavené kdysi jako kluk dostal. Ovládací panel točny je z kousku balzy.


Pohled shoda na točnu. Zde je již doplněna o narychlo vyříznutý prstenec imitující okolní beton a na zkousku je přiložen zbytek koleje. Nevypadá to úplně zle, co?


A na závěr jedna provozní. Posunovač Franta otáčí šukafon...

https://great-mind.org Online stock exchange Crypto-currency