Pojezd pro maketu

Od chvíle, kdy jsem si z burzy přinesl první maketový (tj. nehnaný) pojezd postavený panem Vilingerem, jsem si říkal, že bych mohl podobnou stavbu zkusit doma. Nejsem sice příliš kamarád s obráběním kovů, ale však jdou použít i jiné materiály - treba dřevo. Když jsem si z poslední burzy přivezl další kastli na brejlovce, začala mi v hlavě hlodat i konkrétnější myšlenka, jak maketový pojezd realizovat.

Idea byla taková, že dvojkolí budou držet masky z odlitku, které spolu budou uprostřed slepeny. Do masek jsem tedy vyfrézoval důlky pro špičky os dvojkolí.

Mezi masky jsem vlepil balzový špalíček velký tak, aby obě dvojkolí bezpečně držela ve vyfrézovaných důlcích s dostatečnou vůli, ale nemohla vypadnout ven. Když jsem zkusmo posadil oba podvozky na kolej, byl jsem velmi mile překvapen, jak volně se dvojkolí pohybují a hezky jezdí.

Uchycení podvozků k desce pojezdu jsem vyřešil pomocí šroubku, který jsem po výškovém vyrovnání přilepil vteřiňákem na balzu mezi maskami podvozku.

Deska pojezdu je z balzy tloušťky 3 mm (válí se mi tu dost zbytků balzy různých tlouštěk jako pozůstatky stavby modulu nádraží a materiál na další budovy, takže to byla logická volba). Zkusmo jsem nejdřív zasunul desku už s vyvrtanými otvory do odlitku brejlovce a posadil je na podvozky s ještě nepřilepenými šrouby. Výškově jsem je doladil a poté přilepil. K desce jsem je pak přichytil nedotaženými matičkami, aby měly oba podvozky dostatečnou vůli v otáčení i v kyvu.

Na sestavený pojezd jsem pak nalepil nádrž a celý ho zasunul do odlitku.


No a tady už je celý pojezd použitý v odlitku, ze kterého se pomalu klube brněnský černý bleskový brejlovec 754 018. Pojezd je dočasný, časem plánuji motorizaci. Celkově vzato jsem s touhle konstrukcí spokojený, byť první prototyp není úplně dokonalý. Pro příště zmenším důlky na maskách a uvidíme. S trochou snahy by šel takový pojezd udělat i se sběrem proudu z dvojkolí.


https://great-mind.org/ http://allhyip.pro reliable high-yielding HYIPs
© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)