Kolejiště

Vzhledem k tomu, jak šel čas a měnily se okolnosti, tak se také měnil můj pohled na chystané kolejiště. Několikrát už jsem říkal, že za pár dní začnu stavět, na původní kolejiště zkrášlené Milanem Ferdiánem jsem dokonce už měl nakoupený základní materiál. Ve finále se ale nakonec vše obrátilo úplně jiným směrem.

Čím víc jsem se začal rýpat ve stavbě vozidel, kterých mi teď už čeká na dokončení několik, tím víc jsem začal přemýšlet o nějakém smysluplnějším provozu, který malý ovál – byť se skryťákem – nemůže poskytnout. Navíc i ten malý oválek bohužel zabere místo, které v našem malém bytě aktuálně není a vzhledem k možnému rozrůstání rodiny asi ani nebude. Jistou naději mi však dodal Pavel z diskuse na modely.biz, který mi ukázal své dřívější obývákové kolejiště. Na jeho základě jsem zpracoval úplně první návrh úzkého "nudlového" kolejiště. Moje lepší polovička je sice tvor k mým zálibám tolerantní, ale návrh, že by obývací pokoj u jedné ze stěn mohlo zdobit kolejiště 360x25 cm, mi už neprošel :). S tím jsem tak nějak od začátku počítal a tak jsem už od prvního nákresu počítal s rozdělením kolejiště na 4 uskladnitelné díly. Občasné provozní dny mám schválené :).

kolejiste

Úplně první verze návrhu měla rozměr 400 x 25 cm a skládala se ze čtyř dílů -- dvou dílů s koncovým nádražím, jednoho dílu s odbočkou a "skrytého" nádraží bez krajiny, určeného jen k odstavování souprav. Čtyřmetrovka bohužel narazila hned na začátku na nepřekonatelný problém. A to sice na skříň :). Díl o délce delší strany 100 cm už totiž nemám kam uskladnit.

kolejiste

Druhá verze pak byla stejná jako první, jen patřičně zkrácená do rozměru 360 x 25 cm a sestávající ze 4 dílů o délce 90 cm. K dispozici mám totiž dvě patra skříňě, každé o užitné šířce cca 94 cm a hloubce 58 cm. Tento návrh jsem na dlouhou dobu považoval za nejlepší možnou variantu, ale nakonec jsem z něj také částečně ustoupil. Důvodem byla tragická délka staničních kolejí v koncové stanici. Vzhledem k tomu, že jsem od začátku chtěl mít na kolejišti odbočku (abych si zdůvodnil některé provozní operace), měl jsem na záhlaví nádraží most přes říčku, který by alespoň trochu odůvodnil to, že vedlejší trať neodbočuje přímo ze stanice.

kolejiste

Třetí a zatím poslední verze stále počítá se stejným úložným prostorem, ale prozatím sestává jen ze dvou dílů tvořících koncovou stanici o velikosti 90 x 30 cm (moduly širé trati by tedy musely být o něco užší, aby se vešly do skříně). Oproti původnímu návrhu zmizel most a říčka a staniční koleje se protáhly o víc jak 30 cm, takže aktuálně má nejdelší dopravní kolej (přímá) užitnou délku cca 94 cm, což už umožní i nějaký ten třivozový rychlík. Druhé dvě dopravní koleje mají cca 90 a 82 cm. Manipulační kolej se zaústěním vlečky má cca 52 cm a kusá kolej k rampě cca 38 cm (ta v původním návrhu nebyla). Výtažná kolej má cca 26 cm (což by mělo stačit i na objezd s motorákem řady 854). Koleje v areálu traťovky v zadní části stanice mají kolem 30 cm, ale ty už pro hlavní provoz nejsou až tak důležité. Stanice je částečně inspirována stanicí Praha-Ruzyně.

Oproti původní vizi jsem vypustil viditelnou odbočku, která se v každém případě bude nacházet už mimo modelovanou oblast. Další potenciální rozvoj kolejiště jako celku si nechávám až budu mít alespoň v hrubé stavbě hotové oba díly nádraží. Nicméně už teď vím, že ke stanici bude přiléhat díl s vjezdovým návěstidlem. Aktuální situace nejvíc nahrává tomu, že to bude nejspíš díl obloukový (případně kombinovaný z poddílů oblouk-rovina-oblouk). Na budoucí vyřešení nechávám to, zda bude zaústěn do odstavného nádraží přímo nebo ještě přes jeden modul. Finální sestava by tedy mohla mít tvar J nebo U. Takové konfiguraci také nahravá to, že bych rád měl jednotlivé díly na nohou (podobně jako klasické moduly) a sestavené J nebo U by zajistilo větší stabilitu celku složeného z úzkých dílů. U nádraží taktéž počítám s tím, že k němu bude možné na bok přišroubovat "mantinely" zabraňující případnému vypadnutí vykolejeného vozidla.

Tentokrát už si radši ale nedávám žádné termíny... :)

© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)