Stavba vozidel

742 429

Havlíčkobrodský kocour 742 429 mě zaujal na první pohled. Vzhledem k tomu, že byl zkušebně vybaven elektrodynamickou brzdou, má nad kabinou a kratším představkem nepřehlédnutelnou konstrukci obsahující odporníky EDB.

Jedná se vlastně o můj první samohybný model, který jsem dotáhnul až do úplného konce, zbývá už jen zasklít okna kabiny a přilepit spřáhla. Další modely jsou v různém stádiu rozpracovanosti. Odlitek skříně je od pana Molaty, mosazný pojezd od pana Vilingera. Lokomotiva je osazena digitálním dekódérem Lenz Silver Mini. Vzhledem k poloze světel u řady 742 jsem nakonec zavrhnul myšlenku dělat model osvětlený. To si nechám na kocoura z leptu.

Stavba samotná probíhala celkem dlouho, protože vybroušený odlitek mi víc jak půl roku ležel na poličce, než jsem se odhodlal něco s ním podniknout. Nátěr jsem štětcoval, což je na něm bohužel celkem vidět. Zašlost jsem zkusil napodobit nátěrem silně naředěnou šedou akrylkou Agama a částečným rozmytím tohoto nátěru ředidlem. Po zaschnutí jsem ještě na některých místech použil pigmenty Agama černá, rez a bláto. Z plastikové kulatinky o průměru 0,5 mm jsem vyrobil zábradlí (což byla činnost velmi otravná a naučil jsem se během ní několik nových neslušných slov). V této chvíli jsem byl ale se vzhledem kocoura celkem spokojený.

Zklamání přišlo hned záhy. Abych zabránil otěru pigmentů, stříknul jsem kocoura polomatem Gunze, s tím, že ho poté přetřu matnou Agamou. Jaké však bylo moje překvapení, když kocour po nástřiku naprosto změnil barvu a hodně ztmavnul. Navíc i přes nátěr matným lakem zůstává model lesklý jako zrcadlo. Nicméně chybami se člověk učí, příště si kombinaci barev a laků předem vyzkouším.


Na téhle fotce se naštěstí kocour moc neleskne.


Čekání za soumraku...

© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)