Geneze kolejiště

Toto je původní verze textu o chystaném kolejišti, která sama několikrát během svého života také prošla patřičnými úpravami. Aktuální informace jsou na stránce Kolejiště.

13. prosince 2008 - Jak jde čas, tak se mění situace a proto jsem sáhnul k přepracování posledního návrhu. Vychází z návrhu, který mi pomohl upravit Milan Ferdián, ale prostor byl zmenšen na 110x80 centimetrů a depo s točnou nahradila jen jedna kusá kolej s topírnou. Většina níže uvedeného zůstává v platnosti.

kolejiste

Časově je kolejiště umístěno v epoše V a jeho námětem je malá nácestná stanice na jednokolejné trati. Součástí stanice je malé depo, které dříve sloužilo k dozbrojování a údržbě tendrovek obsluhujících nedaleký lom. V současné době v depu sídlí provozní skupina ČD obstarávající osobní dopravu na lokálce s motorovými vozy řady 810. Jako provozní záloha je v depu lokomotiva řady 742.

Provoz na trati obstarávají osobní vlaky ze zmíněných motorových vozů, případně z řady 742 a přípojných vozů. Dále zde zastavují spěšné vlaky zajišťované řadou 854 nebo brejlovcem řady 750/754 a osobními vozy. Nákladní dopravu pak zajišťují manipulační vlaky ČD Cargo vedené řadou 742 nebo 751 a stanicí občas projíždějí ucelené nákladní vlaky vedené dvojicí 742 nebo 751, případně doplněné další lokomotivou na postrku (na většinu zde uvedených lokomotiv mám nakoupený materiál nebo už jsou v různém stádiu zrodu).

Plán kolejiště najdete ve spodní části této stránky.

Geneze návrhu kolejiště

Když jsem začal přemýšlet o stavbě kolejiště, megalomansky jsem kreslil a kreslil vlakodromy, až jsem ve výsledku zjistil, že se mi nikam nevejdou (časem je tu taky někde vystavím, ať je případne vidět kudy cesta nevede :)). Inspirován kolejišťátkem Výsluní, jsem se posléze vrátil k menší ploše (145x100 cm), ale nakonec celou stavbu zavrhnul. Místo toho jsem začal stavět první segment svého "hada", malou vesnickou staničku ve stylu posázavského pacifiku.

Úplně původní minikolejiště (145x100 cm):

kolejiste
kolejiste

Nedávno ve mně ale opět začala hlodat myšlenka na stavbu kolejišťátka, tentokrát ještě menšího. Navrhnul si jsem oválek s malým nádražím a dvoukolejnou výhybnou skrytou v tunelu, to celé na ploše 120x85 cm.

kolejiste

Když jsem ale úspěšně stvořil malou točnu ze starého CD a obalu na něj, rozhodl jsem se jí zapracovat do návrhu kolejišťátka. Původní idea vypadala takto:

kolejiste

Vzhledem k tomu, že právě v této době na fóru začal velmi aktivně vypomáhat s návrhy Milan Ferdián, rozhodl jsem se ho poprosit o konzultaci návrhu malého depa s točnou. Výsledek byl úžasný a můžete ho vidět níže.

kolejiste

Návrh od Milana jsem překreslil ve WinTracku s použitím jeho původního obrázku jako podkladu. Mimo to jsem oproti předchozí verzi návrhu posunul začátek tunelu na východní straně kolejiště o kousek blíže stanici, takže jsem získal trochu místa navíc a mohl do skryté části přídat kusou kolej, kam půjdou odstavovat krátké soupravy do cca 35 cm délky. Využitelná délka kolejí ve stanici je něco pod 70 cm, ve skryté části pak cca 80, 60 a 40 cm. Pro většinu plánovaného provozu je to dostačující. Stavět bych chtěl začít co nejdřív.

kolejiste

© 2008-2009 Jiří Brožek (Caprica build 1214.8)